Družinoví mazlíčci

Družinoví mazlíčci

V našich družinách se snažíme dětem přibližovat živou přírodu praktickým způsobem. 

Už třetím rokem chováme africké šneky Oblovky žravé (Achatina fulica). Na zimu jsme si teď v družině nechali jen jednoho hladovce. Krmíme ho listy pampelišek, má rád i ohryzek z jablka a na olizování sépiovou kost.

Největším hitem a družinovými mazlíčky jsou ale strašilky. Dospělá Pakobylka rohatá (Medauroidea extradentata) – je takový „klacík s očima“, nekouše, jen lechtá nožkama a miluje ostružiník. Staráme se o ně dobře, protože se nám tu už vylíhlo mnoho mláďátek a některé děti je zkouší chovat i doma.

Strašilka australská (Extatosoma tiaratum), je druhým naším chovaným druhem. Vypadá jako suchý hnědý list a děti říkají, že „tancuje“, protože se houpá jako suchý list ve větru.

Pozorujeme, jak se strašilky svlékají z kůže, aby mohly poporůst a jak ukusují listy maliníku a ostružiníku. V družině si jejich přítomnosti užíváme každý den naplno, některé děti si je jen berou na ruku a pozorují je, jiné jim staví ze stavebnic nejrůznější domečky a průlezky, které strašilky ochotně zdolávají.