Robotiáda 2016

V pátek 12.2.2016 se zúčastnil tým robotického kroužku ZŠ Klobouky u Brna Robotiády – třetího ročníku soutěže ve stavbě robotů ze stavebnice Lego Mindstorms. Soutěž byla rozdělena na dvě sekce žáci ZŠ a SŠ. Soutěžit mohly až pětičlenné týmy žáků ve věku do 15 let (tedy žáci 2. stupně ZŠ a nižších gymnázií) a studenti ve věku 15 – 19 let (tedy studenti SŠ), kteří mají robota ze stavebnice Lego Mindstorms s kostkou EV3 nebo NXT. V našem případě jsme požádali o vyjímku, protože ze stavebnic, které máme v kroužku k dispozici nelze postavit soutěžní roboty pro dva týmy současně. Takže jsme postavili jeden soutěžní tým ze šesti žáků.

Ze ZŠ by to byli:
David Brychta
Pavel Bobek
Štěpán Mrva

z MěVG:
Dominik Herold
Jaroslav Zavadil
Matěj Vala

Pro účastníky byla celá akce, kromě dopravy do Vida centra a zpět, zcela zdarma.
Soutěž probíhala ve VIDA Science centrum v bývalém pavilonu D brněnského výstaviště. Začátek byl 8:30 kdy proběhla registrace. Po technické přejímce robotů začala vlastní soutěž nejprve Robopřehlídkou, potom soutěží v kategorii „čára“, soutěží v kategorii „dálkově ovládaný medvěd“ a nakonec kategorie „freestyle“.
Každý tým si musel vybrat jednu ze dvou hlavních kategorií a zúčastnit se robopřehlídky. My jsme se rozhodli zkusit štěstí v obou hlavních kategoriích.
Časový harmonogram soutěží byl naplánován do 17:30, ale vzhledem k velkému počtu zájemců nabírala soutěž postupně zpoždění.
Na Robopřehlídku jsme použili již osvědčený „Větřák“. Jako jedni z mála jsme přitom splnili podmínku, že robot musí jet po vyznačené trati.
V kategorii „čára“ nám nepřálo štěstí a robot se nedokázal vyrovnat s překážkami na trati. Přestože při ladění v kroužku dosahoval výborných výsledků a na prvním ročníku robotiády jsme obsadili s našimi dvěma týmy 2. a 4. místo, nepodařilo se nám tentokrát projet celou soutěžní trať, což znamenalo diskvalifikaci. O náročnosti této disciplíny svědčí výsledky, kdy ze 49 přihlášených týmů nezvládlo na první pokus trať 60% závodníků a celkově soutěž dokončilo 32 týmů.
V kategorii „medvěd“ jsme měli první dva časy průměrné. Ve třetím pokusu se nám zadařilo a David zajel skvělý čas 18,596s. Měli jsme druhý nejlepší čas ve své třídě a třetí nejlepší v celé soutěži. Při rozjížďkách, které měly rozhodnout o pořadí na bedně už jsme takové štěstí neměli, takže jsme se museli spokojit s bramborovou medailí. Náš výsledek v konkurenci 53 týmů je i tak skvělý a David sklidil zasloužený potlesk.

Jaroslav Pavlík