Za historií našeho krajského města

Poslední den v říjnu se vypravila 5. A a 5. C na exkurzi do Brna. Vyhlídkami okolo Denisových sadů se vyšplhali až ke kulturní památce, katedrále sv. Petra a Pavla. Uchváceni vnitřním prostorem jsme v tichosti procházeli pod gotickými oblouky, po mramorové podlaze. Ujistili jsme se na vlastní oči, že si reliéf této stavby právem zaslouží místo na naší desetikoruně. Ticho a přítmí nás přimělo vzpomenout v dušičkovém období také na naše drahé zesnulé a zapálit jim svíčku. Venku na nás už ale netrpělivě čekalo náměstí Zelný rynk s mnoha historickými budovami a barokní kašnou. Cestou kolem Staré radnice jsme si oprášili pověsti o drakovi, o dřevěném kole a o křivé věžičce nad portálem. Ještě jsme z dálky zahlédli hrad Špilberk, než jsme se ukryli mezi vysoké domy v ulici Česká. Kostnice u Jakuba nás překvapila množstvím lidských ostatků. Někteří z nás dokonce zapochybovali o tom, zda by si naši předkové přáli, být takto veřejně vystavováni. Uznat jsme ale museli, že z dálky stěny poskládané z kostí a lebek působily esteticky. Obloha se mezitím listopadově zatáhla, a proto jsme spěchali přes náměstí Svobody rovnou do labyrintu chodeb pod Zelným trhem. Z vystavených exponátů na nás dýchla středověká nálada, a tak jsme si v podzemní krčmě i bouchli do stolu: „ My chceme pivo!“ Piva jsme se nedočkali, ale to nevadí, nejraději máme stejně hranolky a colu! 

Dagmar Hrádková