Druhák proháněl i středoškoláky

A to doslova na robotické soutěži Robotiáda v kategorii Sprint (drag race) s robotem, kterého sestavil Václav Hanák, žák 2.A ZŠ Klobouky, ze stavebnice Lego.

Sprint
Robot musí projet co nejrychleji rovnou dráhu dlouhou 10m, širokou 80cm. Po projetí cílem musí sám zastavit v brzdné zóně. Během jízdy nesmí vyjet mimo dráhu. Roboti musí vycházet ze stavebnice LEGO. K pohonu a ovládání musí být použity motory, senzory a řídící jednotky Mindstorms NXT nebo EV3.

Co je Robotiáda
Robotiáda je mezinárodní robotická soutěž pro holky a kluky od 6 do 19 let. Robotiáda vznikla v roce 2013 jako součást projektu Od Studenta k vědci. Soutěž je koncipována jako velký robotický den v Brně, kde se společně prezentují robotické koružky ZŠ/SŠ a zájmových klubů, technické SŠ a VŠ.
V předcházejících ročnících se Robotiády každoročně zúčastnilo na 250 soutěžících, z nichž 75% bylo z Jihomoravského kraje. Projekt Robotiády však není jen samotná soutěž, díky podpoře JCMM vzniklo v Jihomoravském kraji 16 nových robotický kroužků.

Jak vypadala letošní Robotiáda?
Letošní Robotiády se zúčastnilo 120 soutěžních týmů. Soutěžilo se v pěti kategoriích: Čára, Dálkový medvěd, Autonomní medvěd, Sprint a Freestyle. Vašík si vybral kategorii Sprint. Několik měsíců se pilně připravoval v robotickém kroužku a jeho snaha nebyla marná. Už v tréningu se ukázalo, že náš závodní robot patří mezi nejspolehlivější v této kategorii. V ostrém závodě se to jenom potvrdilo. V konkurenci osmdesáti týmů, z nichž šedesát bylo ze středních škol a jen dvacet ze základních škol se Vašík umístil na dvanáctém místě. Daleko za sebou nechal 18 týmů ze ZŠ a 50 týmů ze SŠ.
Další zajímavé informace o Robotiádě najdete na www.robotiada.cz.

Jaroslav Pavlík
Vedoucí robotického kroužku