Naše hrdinky

V prvních zářijových dnech prolétla naší školou velmi ohromující zpráva, před kterou musíme všichni hluboce smeknout. Dvě naše žákyně z 9. A Klárka Šedová a Klárka Šebestová o prázdninách zachránily život svého kamaráda. Bez jediného zaváhání zavolaly záchranku a poskytly Tomášovi okamžitou první pomoc. 
Co se vlastně stalo? Tomáš nešťastnou náhodou prorazil levou rukou skleněnou výplň dveří a neštěstí bylo na světě. Střepy mu přeřízly nejen horní žíly, ale také hlavní tepnu. Děvčata se nenechala zaskočit značným krvácení a ihned začala jednat. Zatímco Klárka Šebestová volala o pomoc na čísle 155, Klárka Šedová okamžitě jednala. Z dostupných materiálů vytvořila tlakový obvaz a zastavila tak krvácení. Poté děvčata zajistila přivolání rodičů. Do příjezdu sanitky Tomáše uklidňovala, dávala chladivé obklady, podávala pití a udržovala poklidnou konverzaci. Sanitka přijela asi za 20 minut. Tomáše v sanitce ošetřili a odvezli do nemocnice. A závěr jednoho krásného prázdninového odpoledne skončil dvaceti stehy v loketní jamce.
Díky rychlému zásahu obou děvčat vše dobře dopadlo, Tomáš ztratil jen asi 1 litr krve a my jsme všichni rádi, že ho můžeme zase každý den potkávat ve škole. 
Co říci závěrem? Ani jednu Klárku by jistě nenapadlo, že tak rychle využijí znalosti podávání první pomoci, které se učily v hodinách s paní učitelkou Hájkovou. Z této příhody bychom se měli určitě všichni poučit. Žáci by měli při probírání učiva podávání první pomoci pečlivě naslouchat a my dospělí bychom si měli jednou za čas tyto zásady připomenout. Nikdo z nás totiž neví, kdy se to bude hodit. Lidský život je jen jeden.