Škola v přírodě – Nekoř 2010

Stalo se již tradicí, že žáci 5. tříd Základní školy v Kloboukách u Brna odjíždí trávit příjemný týden do podhůří Orlických hor, do malé vesničky jménem Nekoř. Letos zde 27 dětí se svou paní učitelkou a dvěma vychovatelkami strávilo dny plné sluníčka a pohody poslední dubnový týden.
Celý týden byl motivačně zaměřen na výcvik agentů. A co by měl všechno takový agent zvládnout? Určitě překonávat překážky a nástrahy, být mrštný a obratný, mít jasnou mysl a tak trochu za ušima. Být vytrvalý a odvážný. Toto vše kloboucké děti dokazovaly svým velícím agentům, ale hlavně sami sobě. Prošly mnoha aktivitami zaměřenými k výcviku (noční mise, snímání otisků prstů, hledání pachatele, zdolávání nebezpečných úseků,…), ale čas byl i na zábavu a výlety. Společně jsme navštívili Zoo ve Dvoře Králové, kde nás nejvíce zaujali vysoké žirafy a mrštné opičky. Při návštěvě Babiččina údolí jsme si připomněli dětství naší spisovatelky Boženy Němcové, prohlédli si chaloupku a poseděli u Viktorčina splavu. Podnikli jsme také tradiční pěší výlet na nedalekou přehradu Pastviny.
Ve volném čase byla rozhodně na prvním místě vybíjená, potom fotbal a válení sudů z příkrého kopce. To jistě již ocenily maminky, když zhlédly nazelenalé oblečení. Velkou oblibu měly také večerní disco párty, které připravovala pro ostatní vždy skupinka chlapců. A to včetně plakátku, občerstvení, hudby i obsluhy.
Domů si děti odvezly nejen diplomy o splnění výcviku agentů a kšiltovky vlastní výroby, ale určitě mnoho společných zážitků a dojmů. Teď už je čekají pouze společné dva měsíce. Potom se třídní kolektivy, které spolu držely celých pět let, rozpadnou. Některé děti odejdou na víceleté gymnázium a jejich místa zaplní noví spolužáci z okolních vesnic. Děti se rozejdou, ale vzpomínky zůstanou. A věříme, že také ty ze školy v přírodě.