Zápis do 1. třídy v naší základní škole

Malým školákům ještě neoschlo první vysvědčení a už tu jsou další noví žáci – předškoláci, připraveni rozvinout svůj talent a dokázat svoje schopnosti. Ve středu 8. 2. odpoledne se přijímalo hned ve třech třídách, protože přijímací místnost praskala ve švech.
Lukášek má určitě obavu z toho, jak to zvládne, a strach mají možná i jeho rodiče. Vypadá to, jako v čekárně u zubaře. Ale nikdo nekřičí, nepláče ani neutíká. Vždyť mu tady nikdo neublíží, paní učitelky umí povzbudit, dodat sebedůvěru, a přátelsky si popovídat. Každý se zhluboka nadechne a hrdě řekne své jméno. Pak už jen odpovídá na zvídavé otázky a soustředěně plní zadané úkoly. Může se taky stát, že mu něco nepůjde, ještě pořádně nepozná, která ruka je levá. A ten jeho pohodlný jazýček! Jen se mu v puse válí a mlsá sladkosti, ale c, s, č, š, ž, l, r a ř ne a ne pořádně vyslovit. Taky se mu nechce dlouho sedět. Stále se vrtí, houpe nohama, kleká si nebo si s něčím hraje. A přitom ani neví, proč by měl dělat něco, do čeho se mu vůbec nechce. Pak bude asi nejlepší ještě si na školní lavici chvilku počkat. I to se může stát, a není to žádná ostuda. Znamená to, že jeho tělo není ještě připraveno na tak náročnou každodenní práci. Proto ho necháme ještě dorůst, dozrát. Jako jablko, to taky netrháme zelené.
Možná půjde Lukáškovi všechno samo. Básničku řekne pěkně hlasitě a slíbí, že i to zatrápené R, Ř do prázdnin dožene. Barvy má v malíčku a co je vlevo, vpravo, nahoře nebo dole, to se ani ptát nemusíme. Čtyři švestky spočítá bez mrknutí oka a ještě nás poučí, že je jich víc než hrušek, protože ty jsou jen dvě. Taky si už pamatuje některá písmena. „Máma má na začátku M a já L.“ pochlubí se nakonec. A my víme, že se spolu v září uvidíme.
Základní škola v Kloboukách má zřejmě výbornou pověst. Letos k zápisu přišlo rekordních padesát sedm dětí. S třinácti loňskými odklady je prozatím přihlášeno 70 žáků. Musíme také odečíst několik dětí s letošními odklady, o kterých ještě rodiče přemýšlejí. A pokud nám počty vyjdou na 3 třídy, bude to úspěch nejen díky předškolákům z Klobouk. Děti z Bohumilic, Velkých Hostěrádek, Morkůvek, Brumovic, Krumvíře, z Kašnice i z Borkovan u nás totiž vídáme už pravidelně.
Pro všechny předškoláky chystá naše škola tradičně Školičku nanečisto. Je to dobrý ukazatel školní zralosti a výborný prostředek, jak se seznámit s cizím prostředím. 1. září si děti řeknou: „Tady to znám, tady už jsem byl. Líbilo se mi tady a těším se, co nového uvidím a uslyším.“ Taky se na nové prvňáčky moc těšíme a doufáme, že si spolu budeme rozumět.

D. Hrádková