„Učenost bez mravů je jako zlatý kroužek v rypáku svině.“ J. A. Komenský

Program etických dílen „Mínus na plus s Amosem“ žáky 5. A nadchnul. Dne 29.2. se dozvěděli, jak těžkým životním údělem si musel projít, a přesto se nenechal zlomit a vytvořil krásné dílo světového významu. Inovátor ve výchově, ve vzdělání a životní optimista nás do dnešní doby provází svými moudrými výroky. Všechno těžké, co ho v životě potkalo obrátil k dobrému. Psal divadelní hry, knihy a slovníky. Poté, co mu shořela celá knihovna jeho děl, znovu sedl a psal. Po ztrátě svých dvou žen se znovu oženil. Staral se o lidi postižené morovou nákazou a snad jediné, s čím se nesmířil, byl život mimo svoji vlast. Ale i to ho posilovalo a učilo novým dovednostem. Proto nám všem může být dnes dobrým příkladem. Pomáhá nám ukazovat cestu, jak se vyrovnat se ztrátou blízkého člověka, s nepřátelstvím, s protivenstvím. Jak neztratit naději, vytrvat, věřit, zajímat se o svět okolo nás a hlavně nebýt na to sám. Děti si v programu uvědomily své životní těžkosti i radosti a zkusily si samy představit, jak by mohly sami změnit špatné zážitky ve svůj prospěch a v dobro.

Zajímavý a poutavý dvouhodinový program připravila Eliška Krmelová, které tímto velmi děkujeme a těšíme se na další poučná setkání.

Dagmar Hrádková